Gigantyczny taras
Taras wyszedł gigantyczny. Nic dodać - nic ująć. No i nie mam na niego pomysłu. Wstępnie widzę kosteczkę brukową, ale chyba boki będą musiały byś podsypane ziemią. Powstanie taka swoista skarpa.
Taras wyszedł gigantyczny. Nic dodać - nic ująć. No i nie mam na niego pomysłu. Wstępnie widzę kosteczkę brukową, ale chyba boki będą musiały byś podsypane ziemią. Powstanie taka swoista skarpa.
Dach zaczyna nabierać kształtów:
Powoli czuć już koniec prac robionych przed zimą. Fundament został ocieplony i zasypany. Ściany działowe już stoją. Kominy wyciągnięte i rozpoczęło się robienia dachu. Trochę niepokoi mnie problem z wejściem dekarzy na stałe. Potem spadnie śnieg i powiedzą, że za ślisko. :/
Poniżej kilka fotek, Tym razem z opisami.
1. Okno narożne w kuchni i spiżarka. Jest słupek, ponieważ idą rolety a nie znalazłem takich na okna narożne. Postanowiłem więc zrobić słupek i nie żałuję, bo cegły tańsze niż masa zbrojenia.
2. Pokój młodego. Wyszedł naprawdę spory. Mam świadomość, że w takim stanie wygląda na mniejszy niż po wykończeniu. Słowem będzie jednak duży. W projekcie ma 16,5m2. Po ziemi ma prawie 18m2. Podwójne okno sprawia, że nie trzeba doświetlać oknami dachowymi. Jak widać ściana kolankowa jest wysoka: 141 cm. To sprawia, że trzeba jakoś ją ukryć. Jednym ze sposobów były 3 duże okna. Dodatkowo balkon z przodu, 40st nachylenie dachu czy szerokie okapy. Do tego bryła nie szersza niż 9m. Elewacja też zrobi swoje.
3. Hall na poddaszu ma ok 18m2 po podłodze. Dobre miejsce na np. drugi TV i kanapę, lub pomieszczenie do tego aby sobie pograć rodzinnie w karty lub jakieś planszówki. Może stanie tutaj rowerek do ćwiczeń lub suszarka z bielizną w mroźne dni. Jak widać skucha przy kominie zaowocowała wnęką, którą z przyjemnością przerobię kiedyś na witrynkę.
4. Widok na przestrzał z pokoju młodego poprzez hall, wejście do łazienki i garderoby aż do pokoju młodej i balkonu.
5. A ze schodów można wejść do sypialni nad garażem. Po drodze mija się 2 garderoby. Możliwe, że jedna z nich będzie służyła jako suszarnia czy prasowalnia. Taki mi pomysł przyszedł na czujkę ruchu na schodach z czerwonym migającym światłem w sypialni ;)
6. A tak wygląda rozpoczęcie układania membrany. Bakuje jeszcze wszystkich krokwi i tarasu. Krokwie widoczne przed elewacją także zmniejszają wizualnie budynek i ściany kolankowe. Z drugiej strony mogę powiedzieć, że ściana kolankowa 140cm wydaje się mega funkcjonalna. Przekonałem się do niej oglądając zdjęcia z projektu Dom we Frezjach. Te słupki to będzie olbrzymi taras. Za duży i za droi niestety. Aktualnie koszty stanu surowego bez projektu i biurokracji idą na ok. 185tys. brutto. Taras z bruku bez dachu by sporo oszczędził kosztów. Nie ma także potrzeby robić garażu na 2 stanowiska nadbudowanego pokojem. Wystarczyłby na jedno stanowisko i obok ładna wiata (ewentualnie drugie stanowisko, ale bez pomieszczenia na górze.
7. A ocieplenie wygląda tak: Sam nie wiem czy 12cm styropianu to dużo czy mało. Ale płacić 3tys za ten twardy ekstrudowany styropian zabolało.
Kilka rad dla oszczędzających, czyli jak tanio zbudować dom albo ile kosztuje dom:
- gdy umawiamy się z koparkowym na rozliczenie za 1h pracy to pamiętajmy, że np. taka fadroma znacznie szybciej sobie poradzi niż jakaś koparka.
- geodeci pracują za bardzo różne stawki. warto poszukać tutaj więcej
- zmierzmy dobrze wykopy, aby nie trzeba było przerabiać i lać ław ponownie
- nie rozumiem, czemu na ławy nie stosuje się betonów wodoodpornych. ja wynegocjowałem wodoodporny taniej niż zwykły w innej betoniarni.
- w umowie zaznaczyć trzeba, że za polewanie betonu odpowiada wykonawca.
- piasek potrafi być bardzo drogi. Warto się popytać skąd ludzie biorą, bo niekórzy mają znacznie tańszy.
- ja miałem zbrojoną płytę fundamentową. Po co??? Rzuciłem tylko siatki tynkarskie pod ściany działowe i "so far so good"
- bloczki można bardzo fajnie wynegocjować. dla wielu hurtowni to koszt wejścia w inwestycje.
- unikajmy may podciągów czy nadproży. Niepotrzebnie zwiększają koszty inwestycji
- w moim przypadku poziom stropu garażu był niżej niż poziom stropu domu. Skutkowało to koniecznością przyjazdu pompy do betonu o jeden raz więcej niż to było potrzebne
- w moim projekcie były zbrojone ściany szczytowe. ma to swoje plusy, ale ludzie budują bez tego i wszystko jest ok. Oszczędzają jednak na stali i betonie.
- strop teriva to najtańsze rozwiązanie. Taki strop można samemu nawet zaprojektowć jeśli w projekcie mamy inny. Dobrze go sobie rozrysować - wówczas można najbardziej ekonmicznie dobrać wszystko
- przy dachu należy zwrócić uwagę ile ma on kominków z wentylacją lub odpowietrzeniem. Ja miałem 8. To koszt ok. 3tys zł za same kominki ceramiczne. Stanowczo za dużo. Są firmy które dorabiają dachówkę z kominikiem na podstawie dostarczonej zwykłej dachówki. O taka podróbka dla zdesperowanych.
- dachówka czerwona jest tańsza niż inne kolory
- wiadomo o dachu, że nim mniej skomplikowany tym tańszy. Zwróćmy uwagę na jego powierzchnię. Często pomieszczenie gospodarcze z tyłu garażu strasznie go podwyższa i zwiększa dach. Przy ściane kolankowej 140cm, lukarny są niepotrzebne zupełnie.
- fundamenty pod taras są droższe niż niewielkie słupy.
- balkon jest zupełnie nie potrzebny. u mnie jedynie służy harmonizacji bryły i fanaberii młodej.
- zamiast przyłącza wody na budowę wystarczy pompa abisynka za 1000zł z robocizną.
- z szambem trzeba poczekać prawie do samego wprowadzenia. A noż w międzyczasie przyłączą kanalizację.
Krótka przerwa na kilka dni w Barcelonie zaowocowała powrotem sił witalnych i zdwojoną energią do budowy.
A na budowie zmieniło się tyle, że są już szczyty i jętki. Panowie zdjęcli też stempelki